Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik hydroizolacja

Czym jest hydroizolacja i kiedy trzeba ją wykonać.

Data publikacji 19 października, 2023


Hydroizolacje to powłoki ochronne, które zabezpieczają powierzchnię przed negatywnymi skutkami działania wody. Mogą być wykonane ze sztucznych materiałów lub substancji chemicznych, które tworzą film ochronny w miejscu, w którym zostały rozprowadzone.

Jak dobrać właściwy materiał do hydroizolacji?

Hydroizolacje różnią się pomiędzy sobą właściwościami fizycznymi. Niektóre gwarantują odporność tylko na wilgoć, inne mogą być stosowane w miejscu, w którym występują skrajne temperatury. Rodzaj materiału do hydroizolacji należy dobrać, biorąc pod uwagę:

  • w jakim stopniu chroniona powierzchnia narażona jest na występowanie wilgoci w ogóle

  • czy hydroizolacje stosowane będą na zewnątrz, czy wewnątrz budynku

  • który materiał do hydroizolacji będzie mieć najlepszą przyczepność w danym miejscu i jak łatwo będzie go na zadanej powierzchni ułożyć/rozprowadzić

W jakich miejscach stosuje się hydroizolacje?

Zabezpieczenia przed wodą i wilgocią wymagają te elementy budynku, które mają bezpośrednią styczność z gruntem, więc ściany i podłoga w piwnicy. Hydroizolacje kładzie się też na elementy architektoniczne, które wystają poza właściwą bryłę budynku, czyli balkony i tarasy. Chroni się je szczególnie wtedy, gdy nie są zadaszone.

Poza tym uszczelnienia na wypadek wilgoci wymagają też łazienki, kuchnie i pomieszczenia gastronomiczne, w których używa się sporo wody.

Hydroizolacja piwnicy

Piwnice wymagają zabezpieczenia przed wilgocią nawet wtedy, gdy powstały z betonu, który ma wysoką szczelność. Najpopularniejszym materiałem do wykonywania hydroizolacji zarówno ścian, jak i podłogi jest papa bitumiczna termozgrzewalna. Podłogę przed położeniem posadzki można również zaizolować masą bitumiczną.

Hydroizolacja balkonu i tarasu

Zabezpieczenie przed wilgocią balkonów i tarasów jest znacznie prostsze. Wystarczy bowiem rozprowadzić na ich powierzchni folię w płynie. W przypadku, gdy na ich powierzchni znajdować będą się deski, warto wybrać hydroizolację dedykowaną do tego materiału, np. wzbogaconą o polimery albo membranę PCV.

Hydroizolacja wewnątrz budynku

Odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią takich pomieszczeń jak kuchnia, czy łazienka zagwarantuje, że nie pojawi się w nich nieestetyczny i groźny dla zdrowia grzyb. Hydroizolację kładzie się przed położeniem płytek, czy innego materiału. Świetnie sprawdzają się do niej folia w płynie lub zaprawa uszczelniająca.

Brak hydroizolacji może mieć fatalne skutki. Woda może powodować korozję materiałów budowlanych, a więc zmniejszać ich wytrzymałość oraz zawilgocenie budynku. To z kolei stworzy korzystne warunki dla rozwoju pleśni i grzybów. Wilgoć sprawi również, że zmaleją właściwości termoizolacyjne ścian i podłóg.

Materiał zewnętrzy

prokejty budowlane

Redakcja OrientDeco

Redakcja serwisu OrientDeco.pl to zespół pasjonatów designu i aranżacji wnętrz, którzy z zaangażowaniem śledzą najnowsze trendy oraz czerpią inspiracje z różnorodnych kultur i tradycji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?