Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom Dom murowany czy modułowy

Dom murowany czy modułowy? Porównujemy oba warianty

Data publikacji 23 lutego, 2024


Budowa własnego domu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Zanim jednak to marzenie się  ziści, trzeba podjąć decyzję — dom murowany czy modułowy? Oba rozwiązania mają zarówno swoje zalety, jak i wady, ale każde z rozwiązań trzeba analizować pod kątem indywidualnych oczekiwań. W poniższym artykule omawiamy wariant murowany i modułowy. Na końcu dzielimy się naszym werdyktem. 

Dom murowany – kiedy będzie dla Ciebie słusznym wyborem?

Domy murowane to prawdziwa klasyka budownictwa. Ich główną zaletą jest trwałość — są one wręcz synonimem stabilnej konstrukcji, która w naszych warunkach klimatycznych nie ma prawa się ulec zawaleniu z przyczyn losowych. Oczywiście nie bierzemy tu pod uwagę błędów konstrukcyjnych. Na szczęście wybór solidnej firmy – takiej jak np. marka oferująca budowę domów w Tychach, LogisHouse – stanowi gwarancję udanej inwestycji. 

Przy każdej inwestycji budowlanej szczegółowo analizujemy warunki gruntowe panujące na działce, na której będziemy stawiać dom. Jako że przy realizowanych inwestycjach wykorzystujemy metodę tradycyjną, tj. murowaną, mamy dużą swobodę w zakresie wyboru surowców stosowanych, np. na dachu. Technologia, z której korzystamy to elastyczność prowadzenia prac budowlanych – mówi właściciel firmy  LogisHouse. 

Skupmy się teraz dokładniej na zaletach budowy domu murowanego.

Inwestycja realizowana krok po kroku

Możliwość budowy etapami to jedna z głównych zalet domów murowanych w porównaniu do modułowych. Oznacza to, że cały proces budowy można rozłożyć na dłuższy czas, dopasowując go do aktualnych możliwości finansowych inwestora. Na początek budujemy fundament i wznosimy ściany. To podstawa, na której opiera się cała konstrukcja. Po wzniesieniu konstrukcji możemy skupić się na wykończeniach. To obejmuje prace takie jak tynkowanie, malowanie, układanie podłóg, montaż okien i drzwi. Wybierając etapowo, możemy dostosować tempo prac do naszych możliwości finansowych i czasowych. Na końcu przychodzi czas na wszelkie instalacje w obrębie inwestycji. 

Wady domów murowanych

Domy murowane, choć cenione za trwałość, wiążą się z pewnymi wadami. Przede wszystkim ich budowa jest czasochłonna i kosztowna. Wymaga zatrudnienia wykwalifikowanej ekipy i zakupu dużej ilości materiałów. Proces budowy może się przedłużać ze względu na warunki pogodowe lub błędy wykonawcze. Dodatkowo murowane domy charakteryzują się mniejszą energooszczędnością niż te budowane w technologiach szkieletowych. Wilgoć zgromadzona w ścianach murowanych może prowadzić do powstawania pleśni i grzybów, a także obniżać komfort termiczny. Rozbudowa domu murowanego jest również bardziej skomplikowana i kosztowna.

Kiedy warto zdecydować się na dom modułowy?

Domy modułowe, często określane jako prefabrykowane — dzięki temu, że składają się z modułów — można zbudować w znacznie krótszym czasie niż konstrukcje murowane. Dla wielu osób jest to zaleta numer jeden. Decydując się na tę technologię, można do nowego domu wprowadzić się już po 3 miesiącach od startu inwestycji. 

Energooszczędność

Domy modułowe są często cenioną technologią za sprawą ich energooszczędności. Wszystko za sprawą wykorzystania modułów, które są bardzo precyzyjnie dopasowane do konkretnej inwestycji. Zaleta ta wyraźnie wpływa na niższe rachunki związane z ogrzewaniem budynku. 

Bardziej ekologiczne rozwiązanie

W dobie wszechobecnej dbałości o środowisko wiele osób decyduje się na budowę domów modułowych za sprawą ich mniejszego wpływu na środowisko niż ma to miejsce w przypadku domów tradycyjnych. Oczywiście to kryterium warto rozważyć dopiero w momencie, gdy mamy pewność, że modułowa budowla będzie spełniać wszystkie nasze oczekiwania związane z codzienną wygodą. 

Ograniczenia domów modułowych

Budowa domu modułowego wiąże się z pewnymi wadami, o których warto wiedzieć przed podjęciem ostatecznej decyzji. Inwestorzy mają mniejszy wybór projektów i mniejszą swobodę w kształtowaniu wyglądu i funkcjonalności domu. 

Modułowa konstrukcja ogranicza też możliwości aranżacyjne wnętrza. Istnieje ryzyko problemów z montażem, a rozbudowa domu modułowego może być bardziej skomplikowana i kosztowna. Dodatkowe wyzwania to transport modułów, ograniczenia technologiczne i potencjalne wady fabryczne. Inwestor jest w dużej mierze uzależniony od producenta modułów.

Dom murowany czy modułowy – werdykt

Przychodzi czas, aby odpowiedzieć sobie na pytanie — dom murowany, czy modułowy? Musimy zmartwić wszystkie osoby, które spodziewały się jednoznacznej odpowiedzi. Otóż dom murowany jest o wiele solidniejszą konstrukcją niż modułowy odpowiednik, ale też koszty jego utrzymania są z reguły znacznie wyższe. 

Jeśli zależy Ci na konstrukcji, w której zamieszkają kolejne pokolenia, sugerujemy wybór domu budowanego techniką murowaną. 

Materiał zewnętrzny

prokejty budowlane

Redakcja OrientDeco

Redakcja serwisu OrientDeco.pl to zespół pasjonatów designu i aranżacji wnętrz, którzy z zaangażowaniem śledzą najnowsze trendy oraz czerpią inspiracje z różnorodnych kultur i tradycji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?