Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom

Drewnojady w domu, czyli jak uchronić drewno w domu przed szkodnikami?

Data publikacji 30 sierpnia, 2019

Drewno stanowi jeden z materiałów o powszechnym zastosowaniu. Obecnie na nowo staje się modne w zakresie elementów wyposażenia wnętrz i w otoczeniu domu, np. w formie altan. Jest jednak wymagające w zakresie konserwacji, ponieważ wymaga odpowiedniej ochrony przed szkodnikami.

Drewno a drewnojady


Drewno stanowi pożywkę dla dla wielu owadów i ich larw, co znacznie je uszkadza i zmniejsza żywotność. Poprzez jedzenie owady powodują uszkodzenia stryktury drewna co powoduje też, że spada jego jakość i wartość. Oto rodzaje drewnojadów, które spotyka się najczęściej oraz sposoby radzenia sobie z nimi.

Drewonjady i sposoby walki z nimi


Istnieje kilka gatunków szkodników drewna, które mogą powodować niszczenie go w domu i na zewnątrz. Często spotykanym szkodnikiem jest spuszczel pospolity. Dorosłe osobniki tego szkodnika są czarne lub ciemnobrązowe i przypominają chrząszcze. Mają długość od około 7 do 25 mm. Lubią ciepło i wysokie temperatury z uwagi na co często spotyka się je wewnątrz drewna na elewacji budynków i na ścianach. Znajdują się często w południowych ścianach, narażonych najmocniej na działanie promieni słonecznych, a także na dachach i strychach. Szczególne narażone na tego typu zniszczenia są młode elementy z drewna, zwłaszcza iglastego. By pozbyć się tego szkodnika konieczne jest przeprowadzenie iniekcji poprzez wstrzykiwanie środków owadobójczych lub też użycie chemicznego preparatu powierzchniowo działającego np. w formie żelu.

Inne szkodniki drewna


Popularnym szkodnikiem drewna jest też kołatek domowy. To chrząszcz, który żeruje w różnych gatunkach drzew, zwłaszcza tych zawilgoconych. Znajduje się go nawet w drzewie narażonym na działanie niskich temperatur.
Szkodnik jakim jest kołatek niszczy też często zabytkowe, cenne budowle z drewna, takie jak np. organy kościelne lub zewnętrzną część drewnianych cerkwi i kościołów. Samica składa wewnątrz drzewa jaja, z których wylęgają się larwy. Drążą one kanały, ale samo niszczenie odbywa się wewnątrz. Dopiero widoczne otwory i pojawiający się nalot z drewna świadczą o tym, że zaatakował je szkodnik.
Często spotykanym szkodnikiem drewna jest również miazgowiec parkietowiec. Spotyka się go wewnątrz drewna liściastego, często w domach – tj. w meblach lub np. boazerii.
Wskazane wyżej szkodniki są trudne do usunięcia z drewna. Zdecydowanie lepiej podjąć działania profilaktyczne, by nie dopuścić do ich wylęgania się. W tym celu należy wybierać na materiał budowlany tylko wysuszone drewno. Powinno ono być też okorowane, co znacząco zmniejsza ryzyko zarażenia insektami. Nie poleca się korzystania z drewna długo leżącego na składzie.

prokejty budowlane

Redakcja OrientDeco

Redakcja serwisu OrientDeco.pl to zespół pasjonatów designu i aranżacji wnętrz, którzy z zaangażowaniem śledzą najnowsze trendy oraz czerpią inspiracje z różnorodnych kultur i tradycji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?