Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik

Jak wyrównać podłogę?

Data publikacji 16 sierpnia, 2019

Piękne wnętrza wymagają czasem dużego nakładu pracy. Zanim przejdziemy do tzw. „kosmetyki” konieczne jest m.in. wyrównanie podłogi na której mają być np. ułożone panele. Oto wskazówki jak to wykonać.

Jak wyrównać podłogę pod panele?


Aby położyć panele konieczne jest wcześniejsze wyrównanie podłoża. To konieczność, ponieważ nierówności nie pozwalają na dalsze prace remontowe. A krzywe podłogi to często spotykana sytuacja w starszych domach i mieszkaniach.
Przede wszystkim konieczne jest ocenienie stopnia nierówności. Wskazuje się, że nie powinny one przekraczać kilku milimetrów. Producenci podają różne wartości, ale często przyjmuje się wartości od 2 do 3 milimetrów. Aby to sprawdzić należy przyłożyć do podłogi prostą deskę o długości 2,5-3 m i przesuwać ją. W sytuacji, kiedy zobaczy się prześwity oznacza to, że konieczne jest poprawienia poziomu podłogi. Najczęściej stosuje się wówczas wylewkę.

Wylewka wyrównująca podłogę

Jest to najpopularniejsze i najlepsze rozwiązanie na wyrównanie podłogi. Wylewka samopoziomująca pod panele nie wymaga wiedzy i doświadczenia i można ją wykonać samodzielnie. Wiąże się to z faktem, że gotowa masa sama rozpływa po powierzchni i dokładnie pokrywa wszelkie nierówności. W efekcie uzyskuje się prostą powierzchnię w sam raz np. pod panele.
W trakcie prac warto wiedzieć, że podłoga pod wylewkę powinna być sucha i oczyszczona z zabrudzeń, kurzu itp. Nie mogą zostać na niej zabrudzenia lub np. kamyczki.

Wylanie masy gruntującej – kolejny etap prac


W dalszej kolejności konieczne jest wylanie masy gruntującej. Dzięki niej podłoże przygotowuje się do dalszej pracy, a masa trwale łączy się z podłożem.
Masa gruntująca wymaga pozostawienia do wyschnięcia. Czas wyschnięcia jest oznaczony na gotowym produkcie – informację o tym znajdziemy na opakowaniu. Kiedy masa wyschnie możliwe jest przygotowywanie się do wylewki samopoziomującej pod np. panele. Tego typu prace poleca się zacząć w części pomieszczenia, które jest najdalej zlokalizowane od drzwi. Masy nie wylewa się na raz, ale powoli, etapami. Czasami okazuje się, że konieczne jest delikatne rozprowadzenie jej na powierzchni np. z użyciem kielni. Dzięki temu dotrze w każdą część posadzki.
Jeśli chcemy wyrównać podłogę w większym pomieszczeniu wówczas można podzielić ją na mniejsze części za pomocą sektorów. Nadają się do tego deski oraz kantówki. Otwory po deskach można bez problemu uzupełnić tą samą masą lub też zaprawą cementową.

Po wykonaniu masy należy sprawdzić czy osiągnęliśmy właściwy poziom równości. Jeśli tak, to możliwe jest wykonywanie dalszych prac, w tym wykonanie warstwy izolującej.

prokejty budowlane

Redakcja OrientDeco

Redakcja serwisu OrientDeco.pl to zespół pasjonatów designu i aranżacji wnętrz, którzy z zaangażowaniem śledzą najnowsze trendy oraz czerpią inspiracje z różnorodnych kultur i tradycji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?