Kociołek ogrodowy i pomysły na dania z niego
Data publikacji 12 sierpnia, 2019Wiele osób posiada kociołek ogrodowy, ale nie wie, jakie dania można w nim przygotować i czy jest to trudne. Oto wskazówki, jak właściwie używać kociołka i jak przygotować w nim smaczne potrawy dla rodziny i znajomych.
Pyszne danie z jednego garnka, czyli pomysły na potrawy z kociołka ogrodowego
Kociołek daje możliwość szybkiego przygotowania smacznego posiłku bez zbędnych naczyń do mycia. Wiąże się to z faktem, że poszczególne produkty po prostu umieszcza się w kociołku osadzanym w ognisku i czeka aż danie będzie gotowe. To idealne rozwiązanie na czas wspólnego biesiadowania w gronie rodziny i znajomych. Kociołek można też zawiesić na trójnogu nad ogniem.
Kociołki ogrodowe są dobrą alternatywą dla gotowania w domu. Dotyczy to np. wyjazdów na działkę, kiedy chcemy przygotować smaczne danie dla rodziny, a nie mamy dużo czasu. Jedzenie z kociołka ma niezwykły aromat i jest sycące. To propozycja w sam raz także na spotkania w gronie znajomych zamiast np. ogniska. Do kociołka można włożyć warzywa i wędlinę, dzięki czemu w jednym pojemniku zyskuje się pyszne i zróżnicowane danie.
Kociołek na ognisko może być też dobrym prezentem dla bliskiej osoby, która lubi spędzać czas w ogrodzie i stawia na domowe jedzenie. W ten sposób będzie mogła odkrywać nowe smaki i cieszyć się ze wspólnych chwil na świeżym powietrzu.
Co pysznego można przygotować w kociołku?
W kociołku żeliwnym, nazywanym też myśliwskim można układać wiele warstw jedzenia. W praktyce wiele zależy od własnych upodobań kulinarnych. Na dno kociołka warto włożyć liście kapusty, dzięki czemu potrawa nie będzie się przypalać (alternatywą są kociołki emaliowane typu węgierskie, które zawiesza się nad ogniskiem na specjalnym trójnogu). Do kociołka wkłada się warzywa wraz z dodatkami, w tym: ziemniaki obrane i pokrojone w plasterki lub w kostkę, cebulę pokrojoną na drobne paseczki, pieprz, sól i tymianek do smaku, smalec lub olej roślinny, surowy boczek (może być też wędzony, pokrojony w plasterki) i kiełbasę pokrojoną w talarki. Wybór składników warto dostosować do indywidualnych preferencji smakowych i ilości gości.
Jak smakuje jedzenie z kociołka?
Gotowe danie jest ciepłe i bardzo aromatyczne. W trakcie pieczenia poszczególne składniki przenikają nawzajem aromatem, dzięki czemu zyskuje się unikalny smak i woń. Danie na ogół dusi się w ogniu około dwóch godzin, a po tym czasie warto podawać je na gorąco, bo takie jest najsmaczniejsze.
W kociołku można przygotować też inne dania, np. bigos z mięsem, kiełbasą i grzybami. Jego smak różni się od bigosu gotowanego w domu, na kuchence, ponieważ przenika aromatem kociołka i wonią dymu z ogniska.