Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom

Płyty gipsowo – kartonowe w wykańczaniu ścian i sufitów

Data publikacji 12 sierpnia, 2019

Płyty gipsowo-kartonowe stanowią materiał budowlany mający formę arkusza. Składa się on z gipsu zabezpieczonego tekturą. Płyty dostępne są w różnych wymiarach, a najbardziej popularne to grubości: 6,5; 8,0; 9,5; 12,5; 14,0; 16,0; 18,0; 20,0; 24,0 mm przy szerokości: 1200 lub 600 mm i długości: 2000 do 4000 mm.

Skąd pochodzą płyty gipsowo-kartonowe?

Płyty powstały w Stanach Zjednoczonych, gdzie używano ich w systemie lekkiej zabudowy domków. Charakteryzują się stelażem wewnątrz, który pokryty jest warstwami gipsu.
W 1916 r. firma United States Gypsum Company przedstawiła płytę w której na zewnętrznych warstwach znajdował się gips, a wewnątrz warstwy papieru. Produkt z czasem stał się bardzo popularny i powszechnie stosowany w wielu krajach na całym świecie.

Zastosowanie płyt gipsowo – kartonowych w wykańczaniu mieszkań

Płyty gipsowo-kartonowe są wykorzystywane do budowy ścian działowych i podwieszanych sufitów. Stosuje się je też jako okładziny ścienne, które stanowią zamiennik tynku.
Płyty można szybko i sprawnie docinać na pożądany wymiar z użyciem nożyka. Ich montaż nie wymaga zaprawy ani wody, co skraca czas pracy i nie powoduje zabrudzeń, kurzu itp.. Płyty mocuje się za pomocą wkrętów na przygotowanych wcześniej konstrukcjach metalowych lub drewnianych. Płyty można też mocować do ścian murowanych.
Płyta gipsowo-kartonowa może być stosowana jako okładzina muru zamiast tynku lub np. gładzi. Jest to tzw. „suchy tynk”. Ma to znaczenie wówczas, kiedy ściany są krzywe i chcemy je wyprostować. Wówczas, dzięki użyciu płyt możliwe jest unikniecie kurzu i bałaganu oraz dużych nakładów pracy.

Jak kupić płyty i ile kosztują?

Płyty kupuje się na sztuki. By dobrać odpowiednią ilość konieczne jest obliczenie powierzchni zabudowy i doliczenie do tego niewielkiego zapasu, który może pozostać jako nadwyżka. Płyty należy ostrożnie przewozić, ponieważ mogą uszkodzić się w czasie transportu. Należy też uważać podczas montażu, by nie zrobić w nich dziur i innych uszkodzeń.
Cena płyt zaczyna się od około 5 do 10 zł za m2. Im mniejsza płyta tym cena jest większa. Większą odporność na wilgoć posiadają płyty zielone, które są mocowane w pomieszczeniach narażonych na zalania takich jak np. łazienki. To koszt kilku, kilkunastu złotych za metr kwadratowy płyty.

Jaka płyta na jaką ścianę?

Najczęściej używa się płyt o grubości 12, 5 mm., które sprawdzają się na ścianki działkowe i podwieszane sufity. Używa się też cieńszych płyt – o grubości 6,5 mm. Posiadają zbrojenia dodatkowym włóknem szklanym, co służy do wykonywania zabudowy łukowej,. Znacznie grubsze płyty montuje się tam, gdzie istotne znaczenie ma poprawa sztywności konstrukcji.

prokejty budowlane

Redakcja OrientDeco

Redakcja serwisu OrientDeco.pl to zespół pasjonatów designu i aranżacji wnętrz, którzy z zaangażowaniem śledzą najnowsze trendy oraz czerpią inspiracje z różnorodnych kultur i tradycji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?