Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Rodzaje blachy trapezowej

Rodzaje blachy trapezowej – jaką wybrać na dach?

Data publikacji 4 lutego, 2023


Istnieje wiele pokryć dachowych, wśród których szczególną popularnością cieszą się blachodachówki, blachy trapezowe i blachy płaskie. Jaką blachę na dach najlepiej wybrać? Jakie są rodzaje blachy trapezowej na dach? Dowiedz się tego z niniejszego artykułu. 

Blachy trapezowe, płaskie czy blachodachówka? 

Blacha trapezowa stanowi jedno z najchętniej wybieranych pokryć dachowych, ponieważ jej najważniejszą zaletą jest ekonomiczność. Mogą być one stosowane zarówno w budownictwie przemysłowym, jak i indywidualnym. Z tego powodu często pojawiają się one na magazynach, halach produkcyjnych, garażach czy budynkach gospodarczych. 

Natomiast blachodachówka najczęściej wykorzystywana jest w pokryciach budynków mieszkalnych. Jedną z jej podstawowych zalet jest waga, co ma duże znaczenie szczególnie podczas remontów dachów w starych budynkach, w których więźba może nie być przystosowana do dużego ciężaru ceramicznych dachówek. 

Natomiast blachy płaskie idealne są do wykonania dachu płaskiego lub krzywoliniowego, ponieważ ten rodzaj materiału daje się łatwo kształtować. Podobnie jak blachy trapezowe i blachodachówki, również blachy płaskie mają niewielki ciężar, dzięki czemu nie zwiększają one znaczącą ciężaru konstrukcji dachu. 

Rodzaje blachy trapezowej na dach 

Blachy trapezowe dostępne na rynku najczęściej wykonane są z blachy stalowej lub aluminiowej o grubości od 0,50 mm do 1,50 mm. Różnią się one między sobą także powłoką zabezpieczającą, która może być cynkowa, alucynkowa, poliestrowa lub poliuretanowa. Dzięki odpowiedniej powłoce rdzeń blachy jest chroniony przed rdzą i wilgocią, a w przypadku powłok poliuretanowych – także przed zmianą koloru oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Odpowiedni rodzaj, grubość blachy oraz rodzaj powłoki ochronnej należy wybrać w zależności od rodzaju budynku i jego przeznaczenia, a także otoczenia i działających na pokrycie dachowe czynników atmosferycznych lub środowiskowych. Warto zwrócić uwagę na to, że blachę trapezową różni również wysokość profilu, która wynosi od 14 do 60 mm. 

Parametry blach trapezowych 

Różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami blachy trapezowej mogą dotyczyć zarówno jej wyglądu, jak i grubości blachy użytej do produkcji. W zależności od tego parametru można wyróżnić:

  • blachy osłonowe – wykonane są one z arkuszy o niewielkiej grubości, w związku z czym nie są one w stanie przenosić dużych obciążeń. Takie blachy trapezowe używa się na przegrody pionowe, można montować je jako ściany wewnątrz magazynów, a także do tworzenia elewacji w halach czy garażach,
  • blachy konstrukcyjne – wykonane są one z grubszych arkuszy blachy, dzięki czemu charakteryzują się znacznie większą sztywnością i wytrzymałością na obciążenia. Właśnie takie arkusze stosowane są jako blacha dachowa trapezowa.

Dodatkowo wysokość profilu, która waha się od 0,50 mm do 1,50 mm wskazuje na przeznaczenie materiału. Blachy o mniejszym profilu (T6) stosuje się np. jako materiał elewacyjny lub na ogrodzenie, blachy o średnim profilu (T14-T60) wykorzystuje się na dachy, a te z wysokim profilem (powyżej T60) używane są przy budowie dachów o dużych rozpiętościach, a także w konstrukcjach nośnych. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://pokrycia.pl/.

Redakcja OrientDeco

Redakcja serwisu OrientDeco.pl to zespół pasjonatów designu i aranżacji wnętrz, którzy z zaangażowaniem śledzą najnowsze trendy oraz czerpią inspiracje z różnorodnych kultur i tradycji.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?