Telefon na abonament czy na kartę?
Data publikacji 15 lipca, 2021
Komunikacja wielu z nas już dawno temu niemal w całości przeniosła się do Internetu. Nic w tym dziwnego, bowiem dzięki sieci możemy kontaktować się z niemal każdym za pomocą różnego rodzaju aplikacji i komunikatorów. Musimy jednak pamiętać, że nie każdy człowiek posiada konta na portalach społecznościowych i nie każdy chce instalować dziesiątki aplikacji odpowiadających za komunikację tekstową, głosową lub wideo. Szczególnie starsze osoby podchodzą do takich „wynalazków” sceptycznie i wolą standardową komunikację przy pomocy rozmów telefonicznych czy krótkich wiadomości tekstowych.
Czy oznacza to, że musimy zrezygnować z kontaktowania się z rodzicami czy dziadkami? Rzecz jasna, nie. Wystarczy, że zaopatrzymy się w kartę SIM dowolnego operatora, aby prowadzić wygodne połączenia telefoniczne oraz móc wysyłać esemesy. Jeśli nie posiadamy takowej karty, to powinniśmy się przez jakiś czas zastanawiać, jakiemu operatorowi zaufać? Który operator posiada najlepszy zasięg w naszej okolicy? Ale przede wszystkim – oferta którego operatora jest najciekawsza, a przy tym najbardziej opłacalna cenowo? Jakby tego wszystkiego było mało, musimy też zdecydować zawczasu, czy interesuje nas telefon na abonament, czy raczej wolimy korzystać z telefonu na kartę? Telefon w abonamencie doskonale sprawdza się, jeśli prowadzimy firmę i wiemy, że będziemy prowadzić wiele rozmów biznesowych. Posiadając abonament nie musimy się też zastanawiać jakoś szczególnie nad wydatkami telefonicznymi. Z kolei opcja na kartę wydaje się dobra, jeśli chcemy zupełnie zminimalizować koszty utrzymania telefonu w zasięgu sieci. Płacimy wówczas jedynie za te usługi, z których korzystamy – najczęściej przy ich aktywacji. Musimy jednak posiadać na koncie wystarczającą ilość środków pieniężnych, a zatem wcześniej musimy doładować telefon odpowiednią kwotą (karty zdrapki czy wydruki kart w sklepie to dziś powszechny sposób na zasilenie telefonu na kartę).
Nim zdecydujemy się na którąkolwiek z opcji, warto popytać znajomych, z jakich ofert oni korzystają oraz jaki operator w ich ocenie najlepiej sprawdza się na danym terenie. Jeśli i to nie pomoże, a my nadal będziemy się wahać, warto usiąść, wziąć kartkę papieru oraz długopis i wypisać sobie wady i zalety poszczególnych operatorów bądź konkretnych ofert abonamentowych i/lub na kartę. Wówczas zobaczymy wizualnie, która z opcji wydaje się najbardziej korzystna, lub która posiada najmniej minusów i wpisuje się w nasze potrzeby, lub jest po prostu najtańsza ze wszystkich.